KREBSNÉ TUSKA ZSUZSANNA KERAMIKUS MUNKÁSSÁGA

A tótkomlósi születésű Krebsné Tóth Zsuzsanna több mint 40 éves soltvadkerti keramikus-pedagógus munkássága révén méltán öregbíti Soltvadkert város hírnevét.

Kerámiái láttán elmondhatjuk, hogy esetében a művészet fő tevékenység, melyet pedagógusként is rendkívüli képességgel kamatoztat. Keramikus-rajztanár tevékenységének eredményeként számos tanítványa viszi tovább mind azt az értéket, amelyet tőle kaptak. Tudásával, egyéniségével úgy fejleszti a gyermekek kreativitását és gazdagítja lelküket, hogy teljességgel tiszteli egyéniségüket és teret ad tehetségük kibontakozásának. Önmagát folyton átadni akaró, mégis alkotni engedő és inspiráló, kiemelkedő szakmai munkájának eredményeként számtalan növendéke választotta a művészi, művésztanári pályát.

Növendékei és ő maga is számtalan díjat nyertek és elismerésben részesültek, többek között 2006-ban megkapta a Magyar Köztársaság Bronz Érdem Keresztjét, 2007-ben a Bernáth Elek Díjat, mely a művész-pedagógiai szakma legrangosabb díja, 2011-ben Soltvadkert Városért díjat.

Kerámiáinak ritkán szán használati funkciót, a legtöbb dísztárgy.

Művészeti alkotásain a természeti formák hatása látható, mindig a forma az elsődleges, a szín visszafogott, mely inkább a formát erősítő elem. A kerámiák többnyire korongon készülnek, alkalmanként felrakásos technológiával, jellemzően oxidációs technológiával égetve.

Krebsné Tuska Zsuzsanna több évtizedes munkássága nemcsak neki, hanem a közösségnek is örömet ad, formálja az egyént, a családot és közösségfejlesztő hatással bír.

… „ az optimizmus, a derű az,amely egy fő jellemző vonása a műveknek. Erre pedig valamennyiünknek nagy szüksége van !”

( Idézet Herendi Miklós tanár, művészettörténész Krebsné Tuska Zsuzsannáról írt összefoglalójából)

Die Arbeiterschaft von Frau Krebs Keramikerin

Die in Tótkomlós geborene Frau Krebs festigt durch mehr als 40 Jahren Arbeiterschaft in Soltvadkert als Keramikerin und Pädagogerin den Ruf von Soltvadkert würdig. Nach ihren Keramiken kann man sagen, ihre Haupttätigkeit ist der Kunst, den als Pädagogerin auch mit einer besonderen Fähigkeit treibt. Als Ergebnis ihrer Tätigkeit als Keramikerin und Zeichenlehrerin nehmen zahlreiche von ihrer Schüler die Werte weiter, die ihre Zöglingen von ihr bekamen. Sie kann mit ihrem Wissen und iherer Individualität  die Kreativität der Kinder so entwickeln und anreichern ihre Seele, damit sie ihr Talent gänzlich respektiert und gibt Raum für die Entfaltung ihres Talentes.  Als Ergebnis ihrer sich selbst immer übergeben wollenden, aber doch bilden lassenden und inspirierenden, herausragenden Arbeit wählten zahlreiche von ihrer Zöglingen den Kunst oder Kunstlehrerberuf. Sie und ihre Schüler gewannen zahlreiche Preisen, unter anderen in 2006 den bronzierten Verdienstkreuz der Ungarischen Republik, in 2007 den Preis von Elek Bernáth, welcher der prestigevollste Preis         des Berufs der Kunstpädagogik ist und in 2011 den Preis für Soltvadkert.

Die meisten von ihren Keramiken haben keine Verwendungsfunktion, sondern die sind eher Zierstücke. Auf ihren künstlichen Gestaltungen sind die physischen Formen sichtbar. Immer die Forme ist primär, die Farbe ist diskret, welche eher die Forme starkende Element ist. Die Keramiken sind am meisten auf der Scheibe gemacht, manchmal mit „aufsetzender” Technik, typisch mit Oxidationstechnik gebrannt.

Die mehr jahrzentenlange Arbeiterschaft von Frau Krebs freucht nicht nur sich, sondern auch die Gemeinschaft, formiert das Individium, die Familie und hat eine gemeinschaftsbeförderliche Wirkung.

Galéria

Az oldal készült a helyi nemzeti értékek népszerűsítése Soltvadkerten pályázat keretében.

Pályázati azonosító: HUNG-2022/9264

Döntési szám: HF/5/561/2022